czwartek, 31 maja 2012

Katedra Sainte Chapelle

Katedra Sainte Chapelle usytuowana jest na wyspie Cite'. Co roku przyciąga tysiące turystów. Budowlę ufundował Ludwik IX Święty. Chciał on wznieść kaplicę dla najcenniejszych relikwii świata chrześcijańskiego m.in. korony cierniowej, którą cesarz Konstantynopola Baldwin II zostawił w Wenecji, a Ludwik IX wykupił w 1239 roku. Inne relikwie to: gwóźdź oraz fragment Krzyża Świętego.

Katedra Sainte Chapelle, źródło fotopedia.com
Budowa kaplicy trwała siedem lat (1241- 1248). W okresie średniowiecza kaplica służyła do przechowywania relikwii. W 1630 roku kaplicę częściowo zniszczył pożar. W trakcie Rewolucji Francuskiej katedra służyła jako magazyn mąki. Wtedy również zniszczono najcenniejszy relikwiarz mieszczący pamiątki po śmierci Chrystusa. Relikwiarz postanowiono przetopić i relikwie trafiły do skarbca katedry Notre Dame. Dzieła sztuki przekazano do Luwru i Biblioteki Narodowej. Gdy sytuacja w kraju ustabilizowała się postanowiono zrekonstruować katedrę. Pracę rekonstrukcji trwały od 1838 do 1867 roku. Powstała wtedy 33 metrowa wieżyczka. Przebudowa trwała przez 29 lat. Kaplica powróciła do swoich gotyckich korzeni.

Katedra Sainte Chapelle, źródło chestofbooks.com
Kaplica jest dwukondygnacyjna, dolna część służyła dla członków dworu, a górna dla rodziny królewskiej. Dolną kaplicę zdobi bogata polichromia pochodząca z XIX wieku. W części górnej znajduje się 15 okien z XIII wieku. Zdobią je witraże przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Na zachodniej fasadzie znajduje się rozeta z 1485 roku ufundowana przez Karola VIII.

Katedra Sainte Chapelle, źródło architecture.relig.free.fr
Katedra Sainte Chapelle, źródło en.wikipedia.org
fasada, źródło picasaweb.google.com
detal, źródło tapirback.com
wnętrze górnej kaplicy, źródło picasaweb.google.com
wnętrze górnej kaplicy, źródło picasaweb.google.com
wnętrze górnej kaplicy, źródło picasaweb.google.com
witraże, źródło blog.travelpod.com
witraż, źródło picasaweb.google.com
rozeta, źródło commons.wikimedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz