czwartek, 14 czerwca 2012

Wioska królowej Marii Antoniny (Hameau de la Reine)

Wioska królowej została zbudowana na życzenie królowej Marii Antoniny, która była zakochana w wiejskim życiu.Wioska stanowiła naturalne przedłużenie ogrodu angielskiego.Królowa przebierała się za pasterkę i pasła owce w otoczeniu dam dworu. Wioska została zaprojektowana przez Miquela i Hubera Roberta. Wioska została zbudowana w 1783 roku niedaleko pałacyku Petit Trianon w Wersalu.

wioska królowej, źródło historiasztuki.com.pl
Wioskę otaczają łąki jeziora i strumienie. Na wyspie nieopodal wioski postawiono Świątynię Miłości otoczoną pachnącymi krzewami i kwiatami i Belweder czyli ośmioboczną kaskadę. Istnieją również różne budynki w stylu rustykalnym. Schemat budowy obejmował gospodarstwo (gdzie produkowano mleko i jaja dla królowej), gołębniki, buduar, stodołę, młyn i wieże w kształcie latarni morskiej.Każdy budynek zdobi ogród, sad i ogród kwiatowy. Największym budynkiem w wiosce jest dom królowej. Ogółem w wiosce znajduje się 12 domków. Pięć zarezerwowanych dla królowej, siedem pozostałych było wykorzystanych w rolnictwie.

staw otaczający wioskę, źródło historiasztuki.com.pl
DOM KRÓLOWEJ
Dom królowej znajduje się w centrum wioski. Składa się z dwóch pięter. Górny poziom składa się z salonów i przedpokoju. Królowa ze swojego pokoju z 6 oknami mogła kontrolować działania w wiosce.Do dyspozycji miała też wieżę widokową.Na górze również znajduje się apartament składający się z pięciu pokoi w tym biblioteki. Na parterze znajduje się jadalnia i sala bilardowa.

dom królowej, źródło bingimages.com
dom królowej i wieża, źródło wordpress.com
dom królowej, źródło e-voyageur.com
dom królowej, źródło historiasztuki.com.pl
dom królowej, źródło mes-loisirs.over-blog.com
dom królowej, źródło mes-loisirs.over-blog.com
MŁYN
Młyn został zbudowany i wyposażony w 1788 roku, ale nigdy nie został wykorzystany do mielenia zboża. Koło młyna napędzane jest przez strumień z jeziora i jest elementem wyłącznie dekoracyjnym. Młyn był używany do wyjścia w rejs łodzią i na wyprawy wędkarskie.

młyn, źródło linternaute.com
młyn, źródło mes-loisirs.over-blog.com
BASZTA MARLBOROUGH
Baszta zbudowana w formie latarni. Początkowo nazywana była wieżą do rybołówstwa. W piwnicy przechowywane były zapasy.

Baszta Marlborough, źródło historiasztuki.com.pl
Baszta Marlborough, źródło linternaute.com
GOSPODARSTWA
Gospodarstwa znajdują się dalej od wioski. Rolnikiem którym zarządzał gospodarstwem na życzenie Marii Antoniny był Valy Bussard który przybył razem z rodziną. Rolnik zarządzał wszystkimi gospodarstwami w wiosce (winnicami, polami uprawnymi, sadami, ogrodami, zwierzętami). Zwierzęta zostały przywiezione do wioski ze Szwajcarii. Początkowo istniały dwie mleczarnie. W jednej produkowano odtłuszczone mleko i przetwarzano je na masło. W drugiej mleczarni produkowano przetwory mleczne.

gospodarstwo, źródło fr.wikipedia.org
gospodarstwo, źródło mes-loisirs.over-blog.com
DOMY
Każdy dom w wiosce miał swój ogród i ogródek obsadzony kapustą i karczochami, otoczone żywopłotem i drzewami kasztanowca. Schody i ganki ozdobione są glinianymi dzbankami. Przy domach znajdują się też małe sady gdzie rosły jabłonie i wiśnie. Na ścianach domów wiją się winorośle.Wioska otoczona była płotami i murami, tylko bliscy królowej mieli do niej dostęp.

domek z ogródkiem, źródło en.wikipedia.org
domek wodny królowej, źródło en.wikipedia.org
domek, źródło flickriver.com
domek, źródło fr.wikipedia.org
domek, źródło historiasztuki.com.pl
domek z żywopłotem, źródło trekearth.com
domek, źródło bingimages.com
domek, źródło bingimages.com
domek z ogrodem, źródło voyagevirtuel.co.uk



1 komentarz:

  1. Super wpis :) dużo się dowiedziałem.

    Zapraszam do mnie :

    www.podrozzagrosz.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń