środa, 18 lipca 2012

Muzeum Cluny w Paryżu

muzeum Cluny, źródło globalgrasshopper.com
Muzeum Cluny w Paryżu mieści zbiory kolekcji średniowiecznej, zbiory sztuki i rzemiosła artystycznego oraz sztuki późno antycznej. Muzeum położone jest w 5 dzielnicy. Muzeum znane jest też pod nazwą oficjalną "Narodowe Muzeum Wieków Średnich".

w środku, źródło arch.sk
Muzeum znajduje się w budynku hotelu Cluny. Hotel w XIV wieku był własnością opatów z Cluny którzy byli na czele potężnego zakonu benedyktyńskiego. Opactwo obejmowało nieistniejące już dziś kolegium edukacji religijnej. Mnisi byli właścicielami opactwa przez około 100 lat. Potem została przyjęta przez biskupa Clemont Jacquesa d'Amboise. Biskup przebudował budynek i dodał wiele gotyckich i renesansowych elementów, które są widoczne do dzisiaj.

muzeum Cluny w starszej oprawce, źródło wordpress.com
Oprócz biskupa d'Amboise w hotelu mieszkało wiele znanych osobistości m.in Maria Tudor, która została wysłana do Paryża po śmierci jej męża Ludwika XII. W 1793 roku hotel przeszedł na własność państwa francuskiego. Kolekcjonowanie obiektów do muzeum rozpoczęło się gdy znany kolekcjoner Alexandre du Sommerard przeniósł do hotelu Cluny swoją imponującą kolekcję średniowiecznych i renesansowych obiektów. Muzeum Cluny zostało oficjalnie otwarte w 1843 roku. Kuratorem zbiorów został syn Alexandra du Sommerarda Edmonda.

muzeum Cluny, źródło paris1972.files.wordpress.com
W muzeum Cluny można obejrzeć ruiny rzymskich łaźni z III wieku, na szczycie których kompleks Cluny został wybudowany. W muzeum znajdują się częściowe resztki łaźni zwanych Thermes de Cluny. Łaźnie zostały zbudowane w 200 roku naszej ery i zostały zniszczone około 100 lat później przez barbarzyńskich najeźdźców.

ruiny rzymskich łaźni, źródło wikimedia.org
Dzieła znajdujące się w muzeum Cluny można podzielić na następujące kategorie: malarstwo witrażowe i tablicowe, złotnictwo, wyroby z kości słoniowej, tapiserie i paramenty liturgiczne, rzeźba kamienna, snycerstwo.

muzeum Cluny, źródło flickr.com
SALE MUZEUM:

Surowa kamienna sala
Sala pokryta przeszklonym dachem. Często jest nazywana salą Notre Dame. Znajdują się tu m.in.: "Głowy królewskie" z galerii Królów Judy (strącone podczas rewolucji francuskiej, które zostały odnalezione w roku 1977) oraz posąg Adama z 1260 roku.

posąg Adama, źródło wikimedia.org
Frigidarium term
Sala w której przechowywany jest najstarszy zabytek starożytnej Galii "Le Pilier des Nautes" (słup ofiarowany przez żeglarzy Lutecji Jupiterowi, który został odkryty pod fundamentami katedry Notre Dame w 1710 roku). W sali znajdują się również popiersia rzymskie, statuetka Artemidy, posąg Juliana Apostaty.

 słup, źródło livinglibraryblog.com
Sala romańska w termach
Sala prezentująca m.in.: rzeźbę w kamieniu, drewnie oraz kości słoniowej, kapitele katalońskie, kapitele z kościoła Saint Germain des Pres i Sainte Genovieve, drewnianą rzeźbę katalońską "Święta kobieta" z XII wieku oraz kaminną rzeźbę proroka opactwa św. Piotra z Montmartre.

kapitle, źródło krajoznawcy.info.pl
Sala czarnych ścian
Sala eksponująca wmontowane w ściany witraże. Podziwiać można witraże pochodzące z różnych okien bazyliki Sainte Chapelle ("Wskrzeszenie zmarłych", "Król Dawid grający Saulowi", "Daniel i Nachubodonzor", "Kobieta i Diabeł". Podziwiać tu można też witraż z opactwa Saint Denis "Śmierć św. Benedykta". Godne uwagi są również późnoromańskie witraże z kościoła św. Szczepana w Troyes oraz gotyckie szkła z kaplicy zamkowej w Rouen i kościoła w Varennes.

król Dawid grający Saulowi, witraż z Sainte Chapelle, źródło wikipedia.org
Okrągła sala pozbawiona okien
Sala przeznaczona jest na ekspozycję najsłynniejszych tapiserii jak "Dama z jednorożcem".

"Dama z jednorożcem", źródło wikipedia.org
Witryny i gabloty
Witryny i gabloty rozstawione są w pomieszczeniach muzeum. Oświetlone są na złoty kolor i prezentują ozdoby, biżuterię, krzyże wykonane z miedzi, złota i srebra, wysadzone szlachetnymi kamieniami. W witrynach znajduje się też słynna "złota róża" oraz klamra z orłem ze srebra grawerowanego czy też "gołębia eucharystycznego" ze złoconej miedzi.

Złota Róża, źródło wikipedia.org
Kaplica pałacu Cluny
Kaplica jest miejscem wystawy z cyklu 12 tapiserii "Legenda św. Stefana" z katedry Auxerre wykonane w Brukseli w 1500 roku.

sklepienie kaplicy Cluny, źródło picasaweb.google.com
 Zdjęcia:

apostoł z paryskiej Sainte Chapelle, źródło wikipedia.org
dziedziniec, źródło wikipedia.org
muzeum Cluny, źródło flickr.com
muzeum Cluny, źródło garnek.pl
muzeum Cluny, źródło imladris.us
muzeum Cluny, źródło kaybee.org
Maria Magdalena, źródło wikipedia.org
muzeum Cluny, źródło flickr.com
muzeum Cluny, źródło mw2.google.com
muzeum Cluny, źródło sacred-destinations.com
muzeum Cluny, źródło ufo-contact.com
witraż z Sainte Chapell, źródło wikipedia.org



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz